MobilShift

Android Silinen Fotoğrafları Rootsuz Olarak Geri Getirme

23.11.2018
64
Android Silinen Fotoğrafları Rootsuz Olarak Geri Getirme

Rootsuz olarak, Android cep telefonlarında silinen resimlerinizi geri alabileceğiniz bir yöntem vardır. Mobil cihazınızdan herhangi bir nedenle silinmiş olan resimlerinizi kurtarabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazıda telefonunuzun ya da hafıza kartınızın içinde bulunan ve silinmiş olan resimlerinizi kurtarmak için kullanılan yöntem ve uygulamalardan bahsedeceğiz.

Android için resimlerinizi kurtarmak için kullanılan ve başarılı sonuçlar veren bir uygulama “DiskDigger photo recovery” isimli uygulamadır. Özellikle kullanıcı yorumlarına bakarak başarılı bir şekilde sonuçlar verdiği görülen bu uygulamayı inceleyeceğiz.

DiskDigger Android Resim Kurtarma Uygulaması

Bu uygulama ile telefonunuzda bulunan veya hafıza kartında yer alan silinmiş resimleri geri almanıza olanak tanır. DiskDigger uygulaması bu işlem için sizden Android kök dizinine erişim istemez (No Root) yani bu şlem için telefonunuza Root atmanız gerekmez. DiskDigger uygulaması ile cet telefonunuzda silinen resimleri geri alabileceğiniz gibi, format atılmış olan bir hafıza kartından da silinen resimleri kurtarabilirsiniz.

DiskDigger Uygulaması Nasıl Çalışır?

DiskDigger, cihazınızda silinen resimler için bir tarama gerçekleştirir, ardından kurtarılabilir olan resimleri belirler ve hafıza kartınıza, telefon belleğine ya da sizin belirleyeceğiniz Google Drive, Dropbox gibi bulut depolama servislerine kaydeder ve bu işlem için herhangi bir Root işlemi yapmanıza gerek kalmaz. Bu sebeple diğer uygulamalardan daha çok tercih edilir.

Google Play mağazasında bir çok farklı data kurtarma uygulaması bulunmaktadır, bu uygulamalardan bir çoğu genelde Root diye tabir edilen ve telefonunuzun kök dizinine erişim yetkisi ister. Root erişimi verilmiş olan bir telefon garanti kapsamından çıkacağı ve aynı zamanda güvenlik zafiyeti yaşayacağı için genelde tercih edilmez.

DiskDigger ise Root gerektirmeden, resim kurtarma işlemlerini başarılı bir şekilde yaptığı için bir çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Kurtarılan resimlerin kalitesi ise orijinal resim kalitesinde olmasa da, alanında başarılı olarak değerlendirilebilmektedir.

Ancak uygulamada rootsuz cihazlarla Root işlemi görmüş cihazlar arasında kurtarma anlamında farklı sonuçlar elde edilmektedir. Root yapılmış bir cihazda kök dizine verilen erişim sebebiyle daha başarılı sonuçlar vermektedir.

android resim kurtarma

DiskDigger Özellikleri Nelerdir?

Cihazınız eğer bir Root işlemi görmemiş ise, DiskDigger uygulaması önbelleğinizi tarar, küçük resimlerinizi tarar, yapılan bu tarama işlemi sınırlı bir taramadır ve oldukça başarılı sonuçlar verdiği de söylenemez.

Burada daha önce de söylediğimiz gibi, Root yapılan cihazlar ile yapılmamış cihazlar arasında tarama konusunda aynı sonucu vermemektedir, Root erişimi verilmiş olan cihazlarda daha başarılı sonuçlar vermektedir. Eğer mobil cihazınıza bir Root erişimi verilmiş ise, DiskDigger uygulaması cihazınızın hafızasını tamamen tarayarak tüm silinen resimleri bulacaktır.

Burada değinmemiz gereken bir nokta da, kurtarılan her resim tam anlamıyla ve orijinal kalitede geri gelmeyebilir. Kurtarılan resimlerin çözünürlük değeri daha az olabilir ve resim kalitesi bozluk olabilir, resim çerçevesinde siyahlıklar olabilir, resimlerin bir kısmı siyah olabilir ya da bulanık olabilir. Bu resimlerin silinme tarihine ve dizinde kalma sürelerine bağlı olarak değişmektedir.

DiskDigger ile resim tarama işlemi sonrasında artık ihtiyacınız olmayan öğeleri kalıcı olarak silmeniz içinde bir araç çubuğu bulunur, buna göre uygulama içinden “Temizle” düğmesi ile işinize yaramayan resimleri kalıcı olarak silebilirsiniz, silinen bu resimlerin geri alınması mümkün olmaz.

Ayrıca Boş alanı sil seçeneğini kullanarak cihazda kalan boş alanı tamamen ve kalıcı olarak silebilirsiniz, bu şekilde silinen dosyalar artık hiç bir şekilde geri alınmamaktadır. Bu temel özellikler dışında DiskDigger ile daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, aşağıdaki bağlantıdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.  http://diskdigger.org/android

DiskDigger uygulamasında yapamadığınız ve sonuç alamadığınız kurtarma işlemleri için ücretli versiyonu da deneyebilirsiniz, DiskDigger Pro uygulaması ile daha profesyonel kurtarma işlemleri yapılmaktadır.

DiskDigger Uygulama Özellikleri

Boyut: 2,1M
Mevcut Sürüm : 1.0-2018-11-17
Gereken Android sürümü: 4.0 ve sonrası
İçerik Derecelendirmesi: PEGI 3

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.