Bazı kullanıcılar, Android telefonlarını Bilgisayar ekranına yansıtarak kullanmak istiyorlar. Ancak bunun birçok yolu ve yöntemi var. Web üzerinde buna benzer bir çok içerik ve bilgi olmasına rağmen biz en kolay ve ücretsiz yöntemi size anlatacağız.

Bu işlem için herhangi bir Android uygulama kurmanıza veya indirmenize gerek yok. Sadece bilgisayara bağlantı için bir USB kablosu yeterlidir.

Bu yöntem Android bir cihazı bilgisayara bağlamanın en kolay ve basit yollarından birisidir.

Web’de bulduğunuz kaynaklar, Android cihazları PC’ye bağlamak için Root diye tabir edilen ve telefonun kök dizinine erişim sağlayan bir işlem gerektiriyordu. Bir telefonu rootlamak ise, birçok sorunu veya sıkıntıyı beraberinde gerektirdiğinden kullanıcılar bundan kaçınmaktaydı.

Ancak, gelişen teknolojiler sayesinde artık buna gerek kalmadı. Artık Android işletim sistemi ile çalışan bir cihazı bilgisayar ekranına yansıtmak root işlemi yapmadan oldukça kolay ve basit olarak yapılabiliyor. 

PC bilgisayarınızda Mac’inizde bir Android telefon ekranı görüntülemek için uygulamanız gereken basit adımlar neler sizlere gösterelim ve uygulamalı olarak anlatalım.

Android cihazı bilgisayara nasıl yansıtılır?

Çeşitli nedenlerden dolayı, bir Android cihazı bilgisayara yansıtarak kullanmak isteyebilirsiniz. Bu işlem için telefonunuza bir uygulama kurmadan sadece bilgisayarınıza kuracağınız bir program ile bunu yapabilirsiniz. 

Bilgisayarda telefonunuzun ekranını görüntülemek için ne gerekir?

Bu işlem için bilgisayara bir program kurulması yeterlidir. Daha sonra bilgisayarınıza USB kablo ile bağlayacağınız Android telefonunuz ekranda görüntülenecektir.

İlk olarak Scrcpy isimli programı bilgisayarınıza indirin ve kurulum işlemini tamamlayın. Bu program açık kaynak kodlu ve ücretsizdir. Bu program Windows, macOS ve Linux dahil tüm masaüstü işletim sistemlerinde çalışır. Ayrıca Android telefonunuza herhangi bir uygulama indirmeniz veya yüklemeniz gerekmez.

Bu program sayesinde, bilgisayara yansıtılan telefon üzerinde yapılan işlemleri anlık olarak kaydetmenize de olanak sağlar. Eğer Linux işletim sistemini kullanıyorsanız, mobil ekranınızı Scrcpy ile web kamerası olarak bile kullanabilirsiniz.

scrpy indirme ve kurma

Scrcpy ile Android PC bağlantısı için yapmanız gerekenler nedir?

 • Scrcpy GitHub Sürümleri sayfasını ziyaret edin, uygulamayı indirin ve kurun. 
 • Telefonunuzu PC’nize bir USB kablosu ile bağlayın.

Bu aşamada, Android cihazda yapmanız gereken tek ayar Hata ayıklama modunun etkinleştirilmiş olmasıdır. Bu arada Android telefon dışında Android ile çalışan bir Tablet içinde yapılacak işlemler geçerlidir. 

 1. ———————

İlk olarak Android cihaz için Geliştirici seçeneklerinin açık olması gerekmektedir. Android Ayarlar menüsünden Mevcut Yapı bilgilerini içeren kısmı bularak üzerine yedi kez dokunmanız gerekir.

Parola girmek için bir açılır pencere görürseniz, geliştirici olmak için mevcut kilit ekranı parolanızı girmeniz gerekir.

USB hata ayıklama modu hakkında daha fazla bilgi için “Usb hata ayıklama modu nedir

 ne işe yarar?” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Android Ekranı PC veya Mac’te ekrana yansıtma işlemi

Artık USB hata ayıklama modunu etkinleştirdiğinize göre, yapmanız gereken işlemler aşağıda adım adım verilmiştir.

 1. Android telefonunuzu USB kablosu ile PC’nize bağlayın.
 2. İndirdiğiniz Scrcpy’yi bilgisayarınıza kurun ve çalıştırın.
 3. Şimdi, Android telefon ekranınızı PC’de otomatik olarak gösterilmeye başlayacaktır.. İki veya daha fazla telefon bağladıysanız, Cihaz Bul’a tıklayın ve telefonunuzu seçin.
 4. Scrcpy başlayacak; Artık telefon ekranınızı PC’nizde görüntüleyebilirsiniz.

Telefonunuzu PC’ye bağlarken herhangi bir hatayla karşılaşıyorsanız, Scrcpy’nin SSS sayfasını ziyaret edin ve bazı genel sorunlara ve çözümlerine göz atın.

Bununla, gitmeye hazırsınız. Fareniz ve klavyeniz Scrcpy içinde çalışır, böylece istediğiniz herhangi bir uygulamayı başlatabilir ve onu yazabilirsiniz.

Web istemcisi olmayan çok sayıda mobil uygulama vardır, bu nedenle bu, telefonunuzun uygulamaları için fiziksel klavyenizi kullanmanın iyi bir yoludur.

Android cihazı Bilgisayara Yansıtmanın En İyi Yolu

Scrcpy, uygulama içi satın alma veya premium özellikler olmadan açık kaynaklı ve ücretsizdir. Android ekranınızı bir PC’de görüntülemek için birçok nedenden dolayı en iyi ücretsiz uygulama:

 1. Android telefonunuzda yüklü bir şeye ihtiyacınız yok.
 2. Windows, macOS ve Linux’ta çalışır.
 3. USB kablosu, belirgin bir gecikmenin olduğu kablosuz çözümlerin aksine, ekranınızı neredeyse gerçek zamanlı olarak yansıtır.
 4. Kablosuz bağlantılarda yapamadığınız bilgisayarınız üzerinden telefonunuzun ekranıyla etkileşime girebilirsiniz.
 5. Teknik olarak yatkın kişiler için, aynı ağ üzerinden bir TCP/IP bağlantısı üzerinden PC’de Android ekranınızı kablosuz olarak görüntülemenin bir yolunu içerir.

Android Ekranınızı Kablosuz Olarak PC’ye Nasıl Yansıtırsınız?

bilgisayara android telefonu yansıtma ve kullanma

Android telefonunuzu bir PC’ye yansıtmak için USB kablosu haricinde bağlanma yöntemleri bulunmaktadır. Teknik olarak, Scrcpy, Android cihazınızı ve PC’nizi aynı Wi-Fi ağı üzerinden bağlayabileceğiniz bir kablosuz moda sahiptir. Ama bu işlem daha fazla teknik bilgi gerektirdiğinden detaya girmeye gerek duymadık. Ancak bu işlem ile ilgili olarak kullanabileceğiniz farklı bir uygulama daha var.

AirDroid gibi bir bilgisayarda telefonunuzun ekranını görüntülemenin daha kolay yolu olabilir. “Airdroid ile Android cihazı bilgisayarınızdan yönetebilirsiniz.

Android Telefonunuzu Bilgisayarınızdan Yönetin – AirDroid