MobilShift

Android Cihazınızın Konumunu Bulma

26.01.2019
198
Android Cihazınızın Konumunu Bulma

Android cihazınızın nerede olduğunu tam bir kesinlikle harita üzerinde bulmanız mümkündür. Cihazınız kaybolduğunda ya da çalındığında, kullanmanız gerekecek bir servis olan “Cihazımı Bul” servisi ile ilgili tüm merak ettikleriniz, nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Bu özelliği kullanarak cihaz üzerine hangi işlemler yapılabilir hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İlk olarak Cihazın konumunu bulma servisi, Google tarafından sağlanan ücretsiz bir servistir, ancak bu servisi kullanabilmek için, bazı ayarlar yapmanız gerekmektedir. Daha sonra servisi kullanarak neler yapabileceğinize bir göz atalım isterseniz.

Google, Android Cihaz Bul servisi ile cihazın o an nerede bulunduğunuz, internet bağlantısı sayesinde yaklaşık birkaç metre doğrulukta tespit edebilir. Ayrıca cihaz ile ilgili olarak yapabileceğiniz bazı işlemlerde bulunur.

google cihazımı bul servisi

Google Cihazımı Bul Servisi

Örneğin cihazınız kayboldu, bu servis sayesinde telefonunuzu kolayca bulabilirsiniz. Ama çalındıysa yapmanız gereken işlemler daha fazladır, kişisel güvenliğiniz için çalınan cihazınıza uzaktan müdahale edebilirsiniz. Çalınan cihazınıza uzaktan bağlanarak yapabileceğiniz işlemler, cihazınızı geri alabilmek ve içindeki verilere kötü niyetli kişilerin ulaşmasını engellemek başta olmak üzere, tamamen telefonu sıfırlamaya kadar müdahale etme imkanı sağlamaktadır.

Android Telefonunuzun Konumunu Bulun ve Kilitleyin

Android cihazı bul ile Android ile çalışan ve bir Google hesabına bağlı olan telefonunuzun konumunu yani tam yerini harita üzerinde görebilirsiniz. Google tarafından verilen hizmet sayesinde, kaybettiğiniz ya da çalınan telefonunuzun konumunu web üzerinden tespit edebilirsiniz.

Android Google Cihazımı Bul Servisi

Google hesabı kurulu olan ve Android ile çalışan bir cihazın harita üzerinde konumunu yani yerini görebilir ve tespit edebilirsiniz. Bu servis Google tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Ancak bu servisin çalışabilmesi için bazı şartlar gerekmektedir, tüm bu şartlar gerçekleşmiş ise, cihazın konumu rahatlıkla bulunabilir. Google hesabı eklediğinizde, otomatik olarak “Cihazımı bul” etkin haldedir.

Cihazımı Bul Servisi için Gereken Şartlar

  • Cihaz açık olmalıdır,
  • Cihazda bir Google Hesabı olmalı ve oturum açılmış durumda olmalıdır,
  • İnternete (Mobil veriye veya kablosuz ağa) bağlı olmalıdır,
  • Cihaz Google Play’de görünür durumda olmalıdır,
  • Cihazın konum özelliği açık durumda olmalıdır,
  • Cihazda “Cihazımı Bul” özelliği açık olmalıdır.

Tüm bu şartları sağladığınıza eminseniz, aşağıdaki servise giderek cihaz ile ilgili işlemleri yapabilirsiniz.

Bunun için Telefonunuzda kurulu olan Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Google Find My Device servisi Web sayfasına girmektir. Cihazınızın yeri tespit edilecek ve harita üzerinde konumu bulunacaktır.

Bu servise girdiğinizde, karşınıza telefon modeli ve bazı bilgiler gelmektedir, burada cihazın model adını görürsünüz, yanında bulunan (!) işaretine tıkladığınızda cihazın İMEİ numarasına ve ilk kayıt tarihine ve son görülme tarihini de ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki adresten servisin web sayfasına ulaşabilirsiniz.

https://www.google.com/android/find?hl=tr&u=0

Bu esnada, karşı tarafa “Cihazımı bul özelliği bu cihazın yerini buldu” uyarısı gönderir, yani telefonu bulan kişi sizin telefonun yerini tespit ettiğinizi bilir.

Ayrıca telefonunuza uzaktan müdahale ederek, bazı işlemleri de yapabilirsiniz.

Google cihazımı bul servisi ile kaybolan ya da çalınan telefonlarınız için yapabileceğiniz bir kaç seçenek yer alır sırasıyla bunları yapmanız gerekmektedir. Bu seçenekler şu şekildedir.

  • Cihaz sessize alınmış bile olsa, sesini 5 dakika arayla çaldırmak
  • Cihazı kilitlemek ve Google hesabından çıkış yapmak
  • Cihazı sıfırlamak ve tüm veriyi silmek

Bunun dışında burada tespit edilen telefon için yapılacak bazı işlemlerde yer alır. Bunlar cihazın çalınma veya kaybolma ihtimaline karşı yapılacak olan işlemlerdir.

Kaybolan veya çalınan cihazın sesini 5 dakika arayla çalınmasını ve bu şekilde uyarı vermesini sağlayabilirsiniz.

Cihazı buradan dilerseniz kilitleyerek, kötü amaçla kullanımın önüne geçebilirsiniz. Bu seçenek telefonun çalınma ihtimaline karşı alınmış bir tedbirdir.

Cihazın ekran kilidini devreye sokabilirsiniz, ve Google hesabınızın oturumunu kapatabilirsiniz, bu şekilde kötü niyetli kişilerin telefonunuzdan işlemler yapmasına önlem almış olursunuz. Ancak bu durumda bilr cihazınızın yerini bulmaya devam edebilirsiniz.

Telefonu Uzaktan Çaldırın

Telefonunuzu bulmak için bu durumda zil sesini çaldırmak iyi bir seçenek olabilir. Cihazınızı kaybettiniz, uzaktan Google servisi üzerinden, telefonunuz sessiz mod’da bile olsa, çaldırabilir ve yerini bu şekilde tespit edebilirsiniz. Bunu Android cihaz bulma servisi üzerinden yapabilirsiniz.

Cihazı Kilitleyin

Cihazınızın çalınma ihtimaline karşı Google cihazımı bul servisinden yararlanarak, cihazı kilitleyebilirsiniz, ayrıca hesap bilgilerinizin erişimine engel olmak için Google hesaplarınızdan çıkış yapabilirsiniz.

Google hesaplarından çıkış yapmak, cihaz ile olan irtibatı kesmeyecektir.

Google Cihazı Bulma Servisi ile Telefonunuzdaki Verileri Silin

Bunların dışında son olarak, telefonun içindeki verileri sıfırlamak isteyebilirsiniz. Ancak bu seçenek, cihazın içinde yer alan tüm veriler ile birlikte Google hesabınızı da ortadan kaldıracağı için, bu işlemden sonra telefonunuzu hiçbir şekilde göremez ve uzaktan bir işlem yapamazsınız.

Son seçeneği, eğer telefonu artık kullanmayacaksanız veya çalındığında artık geri alma imkanınızın olmadığı durumlarda kullanmanızı öneririz, bu işlemden sonra anlattığımız özelliklerin hiçbirini kullanamazsınız.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.