MobilShift

Android bir cihazın konumu nasıl bulunur?

25.01.2022
128
Android bir cihazın konumu nasıl bulunur?

Numaradan Konum Bulunur mu? Cep telefonu numarasından konum bulma işlemi nasıl yapılır? Cihazın konumu nasıl tespit edilir? Android ile çalışan bir telefonun yerini nasıl tespit edebilirim? Harita üzerinde konum bilgisine ulaşmak için hangi program var? 

Cep telefonu numarasından konum bulunabilir mi? Bir çok kullanıcı tarafından merak edilen sorulardan bir tanesi de cep telefonu numarasından telefonun bulunduğu konum tespit edilebilir mi?

Bu sorunun birden fazla cevabı vardır, teknik olarak bir telefon numarasından o telefonunun bulunduğu konum bulunabilir. Ancak bunun yapılabilmesi için bazı izinlerin ve yeterliliklerin olması gerekmektedir.

Bir cihazın konumunu bulmanın bir çok yol ve yöntemi bulunur. Bunlar konumu bulmak istediğiniz cihazın kime ait olduğu ile bağlantılıdır. Ayrıca konumunu bulmak için yöntemde önemlidir. 

Telefonun yerini tespit etmek ve konumunu görmek farklı şeylerdir. Cihazın konum bilgisini bir uygulama ile görebilir ve takip edebilirsiniz. Ancak cihazın size veya erişiminizin olduğu bir cihaz olması şarttır. 

Mesela, kendinize ait veya çocuğunuza ait bir cihazın konumunu bulmanız yasaldır ve herhangi zor bir işlem gerektirmeden, Google konum bulma servisi ile kolayca bulunabilir. 

Android Cihazın Konumunu Bulma

Android bir cihazın konumunu bulmak için, Google servisinden yararlanabilirsiniz. Bu servis ile cihazı bul özelliği aktif ise, cep telefonunuzun, nerede olduğunu Google haritası üzerinde görebilirsiniz.

Android işletim sistemi ile çalışan telefonlar için hazırlanmış olan bu servis sayesinde, cep telefonunuzun nerede olduğunu rahatça görebilirsiniz.

Google cihazımı bul servisi için bir Google hesabınızın olması ve cep telefonunuzda bu hesap ile oturum açılmış olması ve aynı zamanda da “Cihaz Bulma” ayarının aktif hale getirilmiş olması gerekmektedir.

https://www.google.com/android/find?hl=tr

Başka bir Android cihazın konumunu bulma nasıl yapılır?

Konumunu bulmak istediğiniz cihaz başka birisine ait olması durumunda, durum değişir. Çünkü başkasına ait bir cihazın konumunu görmek için o cihaza erişiminizin olması gerekmektedir. 

Bu işlem yasal bir mevzuata bağlı olarak, gerekli izinlerin alınması sonucunda yetkili operatörler tarafından yapılabilir. Yani bir telefonun konum bilgisine erişim sadece o cep telefonun bağlı olduğu mobil operatör aracılığı ile yapılmaktadır.

Mobil operatörler (Turkcell, Vodafone, Turk Telekom) yasal izinler ile yani bir savcılık talimatı yada mahkeme kararı ile kişiye ait telefonun konum bilgisine erişebilirler. Konum erişimi, o telefonun verdiği sinyallerin baz istasyonuna ulaşama süresi ile en az üç baz istasyonundan alınan veriler ile yüksek doğrulukta tespit edilebilir.

Numaradan konum Bulunabilir mi?

Konum bulma işlemi cihazın GPS sinyalleri üzerinden yapılır ve bunun için cihazın GPS sinyallerini hangi baz istasyonu üzerinden aldığı tespit edilir. Bu konuyu yukarıda detaylı olarak anlattık. 

Numara bilgisinden herhangi bir konum bulma işlemi mümkün değildir. Kişisel bir kullanıcı sadece kendi cihazının konumunu bulabilir. Cihaz üzerinde takılı olan SIM kart hangi operatöre aitse, o baz üzerinden konum bilgisi tespit edilebilir. 

Bu sebeple bir cep telefonu numarasından kişinin yeri bulunamaz.  Yani normal bir telefon veya internet kullanıcısı, herhangi bir telefonun konum bilgisine numarayı girerek asla ulaşamaz, bu işlemi yapmak için ancak dediğimiz gibi bir mahkeme kararı gerekmektedir. Bu sebeple kesinlikle konum bilgisi vereceğini iddia eden uygulamalara itibar etmeyiniz.

Cihaza erişiminiz olmadan konum bulunabilir mi?

Ancak kendi telefonunuzu kaybettiyseniz veya erişiminiz yoksa, bu telefonun konum bilgisine erişim sağlamanız mümkün olabilir. Android veya IOS işletim sistemleri kendi konum bilgilerine ulaşmaları için kullanıcılara bir hizmet sunmaktadırlar.

Android için Google hesabınıza girerek, konum bulma servisinden, harita üzerinde cihazınızın konum bilgisini görebilirsiniz. IOS içinde benzer bir hizmet bulunmaktadır, buna göre cihazınızın konum bilgisine Web sayfası üzerinden erişim sağlayarak öğrenmeniz mümkündür.

Bunun dışında burada tespit edilen telefon için yapılacak bazı işlemlerde yer alır. Bunlar cihazın çalınma veya kaybolma ihtimaline karşı yapılacak olan işlemlerdir. Kaybolan veya çalınan cihazın sesini 5 dakika arayla çalınmasını ve bu şekilde uyarı vermesini sağlayabilirsiniz.

Cihazı buradan dilerseniz kilitleyerek, kötü amaçla kullanımın önüne geçebilirsiniz. Bu seçenek telefonun çalınma ihtimaline karşı alınmış bir tedbirdir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.