MobilShift

Android 6.0 Marshmallow özellikleri

01.10.2015
36
Android 6.0 Marshmallow özellikleri

Android 6.0 Marshmallow özellikleri neler?

Android’in son sürümü (2015 eylül) Marshmallow, hangi özellikler ile gelecek? Şu anda; Nexus 5,6,8 and Nexus Player. Android 6.0 sürümü ile tanıştı. Android Lolipop sürümünden sonra gelen bu yeni sürümde daha farklı özellikler olacak. Android Marshmallow sürümü ile gelen, belkide en önemli özellik, uygulama izinlerine getirilmiş olan yenilikler. Android Marshmallow ile diğer Android sürümlerinde olmayan önemli bir özellik getirilmiş durumda, buna göre bir uygulama yüklenmek istendiğinde, uygulamanın istediği izinlerin yönetimi, artık her uygulama standart olarak her izne sahip olamayacak, uygulama yüklenirken, verilecek izinleri seçebileceğiz.

Android-6.0-Marshmallow-uygulama-izinleri

Örneğin bir uygulamaya, kamera yada mikrofon kullanma izinlerinden sadece birisini yada hiçbirini vermeme kararı bizde olacak. Bu özellik sayesinde, dilediğimiz uygulamalara, dilediğimiz izinleri verebileceğiz.

Android 6.0 Marshmallow ile geliştirilen bir diğer özellik ise, parmak okuma sistemi olacak, hem Google Pay üzerinden bir alışveriş ödemesi yaparken, hemde Google Play üzerinden bir uygulama indirebilmek için parmak izi okuyucusu olacak ve bu maksimum güvenlik sağlayacak.

Android 6.0 Marshmallowile gelen diğer önemli bir özellik ise Şarj sorunu ile ilgili olacak, geliştirme ile şarj süreleri artık daha uzayacak ve 2 katına çıkacak, bu çok iyi bir haber ancak bu durum hakkında teknik olarak bir bilgi sahibi değiliz henüz. Ayrıca artık Android USB Type C girişini destekleyecek.

Android 6.0 Marshmallow ile gelen yeniliklerden bir tanesi cihazın anasayfası görünümü ile ilgili olacak, ekranı dilerseniz yan olarak kullanabileceksiniz, bu durum aslında, cihaz üretileri tarafından yada sonradan yüklenen launcher diye tabir edilen uygulamalar ile yapılabilmekteydi, ancak Android 6.0 Marshmallow ile bu özellik direkt olarak Android içine yerleştirilmiş olacak.

Android-6.0-Marshmallow-ekran

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.