MobilShift

Accelerometer sensör nedir

27.06.2015
516
Accelerometer sensör nedir

Accelerometer sensör nedir?

Accelerometerlar yerçekimi ve ivmeyi ölçemeye yarayan sensörler dir. Yer çekime bağlı olarak telefonunuzun yönünü beliler. İvme yani aniden hızlanma ve durma olayını algılayan sensör accelerometer sensörüdür. Mobil cihazlarda sıkça kullanılan temel sensörlerden biriside Accelerometer sensördür, bu sensör ne işe yarar, Accelerometer sensör nasıl kullanılır ve hangi cihazlarda kullanılır, çalışma mantığı nedir, nasıl çalışır? Kısaca Accelerometer sensör nedir, anlatmaya çalışalım.

Accelerometer sensör; birçok cihazda etkin olarak kullanılmakla beraber, biz mobil cihazlarda ne işe yaradığını anlatmaya çalışalım. Accelerometer sensör, kısaca cihazlarda cihazın yer küreye göre konumunu belirlemek ve bunu algılamak için kullanılır. Mobil cihazlarda ekranı döndürdüğünüzde resmin yada ekrandaki videonunda, sizin konumunuza göre dönmesini sağlayan bir sensördür.

Aşağıdaki Gyroscope Sensör ile çalışma farkını görebilirsiniz.

Accelerometer sensör

Accelerometer sensör nasıl çalışır?

Accelerometer sensör, basitçe yer çekimini kullanarak çalışır, bir metal küp içinde, bir demir top düşünün, siz bu küpü çevirdikçe içinde bulunan top yer çekimine göre farklı yüzeylere temas edecektir, küp içinde bulunan 6 adet yüzeyde top ile etkileşime geçerek yönü tayin eder. Daha sonra bu etkileşimler, sayısal sinyallere dönüştürülür ve işlemciye gönderilir ve uygulamalarda kullanılabilir.

Accelerometer sensör

Mobil cihazlarda bulunan ve telefonun yönü değiştikçe, bunu algılayarak işlem yapılması Accelerometer sensör sayesinde gerçekleşir. Bu sensör ayrıca, çeşitli oyun konsollarında, kumanda çubuğunun hareketini algılayarak, ekrandaki oyunu etkileşimli oynamanızı da sağlar.

Sensörler ve görevleri

Telefon sensörleri ve görevleri

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.