MobilShift

4.5g Banka sim kart giriş sorunu

25.03.2016
27
4.5g Banka sim kart giriş sorunu

4.5g Sim kart değişikliği ve İnternet bankacılığı giriş

1 Nisan 2015 yılı itibariyle Türkiye 4.5 teknolojisine geçiş yapmış olacak, yüksek hızda internet hızı, veri transferleri ve daha hızlı erişim gibi, hayatımıza bir çok yenilik getirmesi yanında bazı sorunlarada yol açabilecek, çözülmesi o kadar zor olmayan, ama kısa süreli de olsa bazı işlemlerimizi aksatabileceğini düşündüğüm bir sorun, internet bankacılığı giriş işlemlerinde, banka tarafından gönderilen SMS’lerde yaşanması olasıdır.

Bir çok banka yasal düzenlemeler ve güvenlik gereğinde internet bankacılığına giriş işlemlerinde, müşterinin telefonuna SMS ile tek kullanımlık bir şifre göndermektedir, bu şifre ise kişinin banka üzerine tanımladığı telefon numarası ve dolayısıylada sim kart üzerinden gerçekleşecektir. 4.5G uyumlu sim karta sahip olmayan mobil operatörler sim kartlarını değiştirdikleri taktirde, internet bankacılığı girişinde gönderilen Sms’leri alamayacaklar ve internet bankacılığına giriş yapamayacaklardır.

vakıfbank-sms-giriş-sorunu

Bu sorun için, sim kart değişikliği yapan müşterilerin bankaların müşteri hizmetlerini arayarak, sorunu çözebileceklerdir. Yaşanılacak bu sorunun çözümü için bankalar tarafından müşterilerine bilgilendirme yapmaya başladıkları görülmektedir.

4.5g Uyumlu sim kart değişikliği yapan müşterilerin, ileride sorun yaşamaması için, bir an önce sim kart değişikliği yaptıktan sonra, banka müşteri hizmetleri numarasından ilgili işlemi yaptırmları yararlarına olacaktır.

Sim kart değişikliği ve banka güvenliği

Sim kart değişikliklerinde yapılan bu güvenlik uygulamasının sebebi, tabiki sizin güvenliğinizi sağlamaktır, sim kart değişikliği sadece 4.5G uyumlu sim kart değişikliklerinde değil, her ne sebeple olursa olsun, sim kartınızı değişitirdiğinizde yapılması gereken bir işlemdir, bu işlemi bankanıza bildirmek ve yeni sim kartınızı sisteme tanımlamak zorundasınız.

Sim kartınızın bir kopyasının alınması, yada sizin kimlik bilgileriniz ile kartınızın kaybolduğunu belirterek, sizin telefon numaranız üzerine yeni bir sim kart alabilecek olan 3. kişiler, hesabınıza rahatlıkla giriş yaparak, diledikleri tüm bankacılık işlemlerini yapabileceklerdir. Bu sebeple sim kart değiştirme işlemi sonrasında mutlaka banka tarafından onay alınmış olması gereklidir.

4.5g geçiş sürecinde, bu işlemleri yaptırmak isteyen müşteriler bir yoğunlık yaratabilir ve bu işlemin banka tarafından yapılmasıda, uzun bir züre alabilir, bu konuda ileride sorun yaşamak istemeyen, internet bankacılığı kullanıcıları, mağduriyet yaşamamaları içinbu işlemi bir an önce yaptırmaları yararlarına olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.