MobilShift

192.168.2.1 şifre değiştirme

30.06.2017
53
192.168.2.1 şifre değiştirme

Modem şifreleri nasıl değiştirilir? IP numarası üzerinden Modem ayarlarınızı ve kablosuz şifrenizi değiştirmek için ne yapılır? Herhangi marka veya model bir modeminiz için 19.168.2.1 ip numarası üzerinden modem arayüzüne nasıl giriş yapılır? Bu yazıda size modem ayarlarınızı ve şifrenizi nasıl kolayca değiştirebileceğinizi anlatacağız.

Modem şifre değiştirme işlemi Modem arayüzüne Wi-Fi bağlantısı ile girilerek yapılır. Bunun için mevcut internet bağlantınızın olması gereklidir. Modeminiz ile bağlanacağınız PC arasında Modem yer alır.

Web üzerinden modem arayüzüne giriş yapılarak İnternet -PC bağlantısı kurulmaktadır. Bu bağlantının kurulması içinde bir şifre belirlenmelidir. Bunun nedeni ise, farklı kişilerin ve cihazların modeme bağlanmasının önüne geçilmesi içindir.

Her modem için farklı IP numaraları olsa da buradaki mantık aynıdır. Modem arayüzü üzerinden modem ayarlarına ulaşmak ve modem şifresini değiştirmek amaçlanır.

Genellikle 192.168.2.1 numaralı lokal ip üzerinden ayarlar yapılır. Kablosuz modemler, modem ayarlarını değiştirmek için tarayıcı üzerinden bu ip numarasına bağlanılır ve kablosuz ağ ayarlar, şifre değişikliği gibi işlemler yapılabilir.

Genellikle 192.168.2.1 olarak atanmış bir IP adresi, modeme aittir. Bu lokal IP numarasını tarayıcınıza yazdığınızda, modem giriş ekranı karşınıza çıkar. Burada modeme ait şifre ve kullanıcı adı istenir. Ve modem ayarlarına ulaşılır.

Bu alana modem arayüzü denir. Modem arayüzü bir kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmanıza imkan verir. Modeme ait kullanıcı adı ve şifre ise, size abonesi olduğunuz operatör tarafından verilmiş olmalıdır. Ya da modem üzerinde servis sağlayıcınız tarafından yazılmış olabilir. Bu şifreler varsayılan modem şifresidir.  Dilerseniz modem şifrenizi daha sonra değiştirebilirsiniz.

Eğer modem şifrenizi bilmiyor ya da değiştirdiyseniz, varsayılan modem şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Bu şifreler servis sağlayıcınızdan kolaylıkla elde edilebilir.

Ancak bazı bilindik ve çok kullanılan modemler için varsayılan modemler için şifreler için hazırladığımız yazıdan yararlanabilirsiniz.

Varsayılan modem şifreleri

192.168.2.1 lokal ip numarası ile modem ayarları nasıl yapılır?

Farklı modemler için giriş ekranı, şifresi ve ayar penceresi farklı olsa da, IP numarası benzerdir. 192.168.2.1, 192.168.1.1 gibi farklı adresler de olabileceği gibi genelde 192.168.2.1 olarak belirlenmiştir.

192.168.2.1 Şifresi nasıl değişir?

Chrome, Firefox, Safari, Opera vb. web tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.2.1 yazarak “Git” butonuna bastığınızda, modeminiz ile iletişime geçmek için bağlanmaya çalışacaktır. Eğer kimlik doğrulaması başarılı ise, modem ayarları sayfasına giriş işleminiz gerçekleşir.

Bu şekilde modeminizin arayüzüne giriş yapmış olursunuz. Modem arayüzünde Modem ve bağlantı ile ilgili olarak bir çok ayar bulunur. En çok kullanılan ayarlar modem şifre değiştirme işlemidir.

Modem şifresi değiştirme için “Kablosuz Modem şifresi nasıl değiştirilir?” isimli yazımızı okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.