MobilShift

0888 li numaralar

04.12.2014
137
0888 li numaralar

888 li numaralar

888 ile başlayan numaralar hangi firmalar ait, 888’li numaralar ücretli midir? 888 ile başlayan numaralar hakkında başka yerde bulamayacağınız, bir araştırma ve bilgilendirme yazımızı okuyarak 888’li numaralar hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

888 li Numaralar Katma değerli Numaralar olarak isimlendirilir, yani bu numara hizmetini, ücretli arama yapabilmek amacıyla kullanmak isteyen şirketler tercih ederler. 888 alan kodu ile başlayan bir numara tarafından arandığınızda dikkat edin ve gelen çağrıyı cevaplamakta acele etmeyin.

2015 yılında çıkan yasa ile önüne geçilmeye çalışılsa da, şu anda bu servisler aktif olarak hizmet vermektedirler. Bu yüzden bu numaraları ararken yada aranırken ekstra bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple bu numaradan herhangi bir görüşme yapmadan önce 888 ile başlayan numaranın gerçek kurumsal firmaya ait olup olmadığını iyice araştırınız.

888 li numaradan gelen bir çağrıyı, geri dönüş yapmasanız bile, sadece açmış olmanız bir ücret ödemenize sebep olabilmektedir.

888 li numaralardan gelen çağrılara dikkat edin

İnternet ve telekom sektörü geliştikçe kullanıcılar için daha karmaşık bir hal almaktadır. Eskiden ev telefonları zamanında alan kodları, cep telefonları ile 5xx le başlayan numaralar ardından 444 lü daha sonra 0850 derken şimdi 888 li numaralar ile karşı karşıya kaldık. Peki tam olarak nedir bu 0888 li numaralar, ne farkı var ne amaçla kullanılmaktadır.

Alan kodu ile başlayan numaralar coğrafi bir konuma ait olurken 888 li başlayan numaralar coğrafi konumdan bağımsızdırlar, yani kişi nerede olursa olsun bu numaradan hizmet verebilir. 0888 li numaralar derken bu numaralar üç tip hizmet vermektedirler. 888, 898 ve 900 ile başlayan numaralar verdikleri hizmete göre sınıflandırılmışlardır.

Katma Değerli Numaralar aslında kurumsal firmalar tarafından da kullanılmaktadır ve görüşme ücretleri makul seviyelerde tutulabilmekle beraber, Bu katma değeri fırsata dönüştürmek isteyen birçok firma yasal ama etik olmayan bir şekilde ücretler talep etmektedir. Bu numara ile yapacağınız görüşmeler sonrasında faturanıza yansıyacak ücretler için itiraz etme durumunuz da zorlaşmaktadır, çünkü bu katma değerli numaralar zaten ekstra bir ücret alma için tahsis edilmektedir.

Katma değerli Telefon numaralar

Burada karşımıza çıkan bu kavram bu tip numaralar için kullanılır. Katma değerli telefon numaraları telefon hizmeti  telefon hizmetinde konuşma haricinde alınan, ekstra verilen ücretleri kapsar. Yani verilen hizmete göre değişen konuşma harici faturaya yansıtılan ekstra hizmet ücretlerini kapsar. Katma değerli telefon numaralar mevzuatta şu şekilde tanımlanır.

İçeriği, kodu, protokolü veya benzer hususları üzerinde bilgisayar işlemleriyle veya başka surette işlem yaparak aboneye/kullanıcıya ek, farklı ya da yeniden yapılandırılmış bir ses veya veri ileten ya da eğlence, oylama, yarışma, katılım, bilgi verme veya benzeri amaçlı içeriklere erişimi sağlayan elektronik haberleşme hizmetleri”,

Buda demek oluyor ki siz bu numaraları ararken aldığınız hizmete göre bir ücret ödeme ile karşı şarşıya kalabilirsiniz, ancak bunu bilmediğinizde size yansıtılan ücretler sürpriz olabilir.

0888 li numaraların hangi şirket tarafından kullanıldığı ve kayıtlı olup olmadığını Btk internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Btk 888, 898 ve 900 lü numaraların kullanım amaçlarına göre sınıflandırılmasını detaylarını öğrenebilmek için (www.btk.gov.tr) dış linkini ziyaret edebilirsiniz.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.