MobilShift

0800 lü numaralar ücretli mi

28.04.2017
191
0800 lü numaralar ücretli mi

0800’li numaralar ücretli mi? 0800 ile başlayan özel servis numaralarıdır, kullanıcılar bu tarz numaraların ücretli olup olmadığını merak ediyorlar. Bu sebeple birçok kullanıcı bu numaraları aramak konusunda tereddüt ediyorlar. Peki 800 ile başlayan numaralar gerçekten ücretli mi?

800’lü numaralar genelde şirketler, kurumsal firmalar tarafından kullanılırlar. Bu numaraların en önemli özelliği müşterilerine ücretsiz destek vermektir. 0 800 ile başlayan numaralar genellikle müşteri temsilcisi bulunan ve bu anlamda müşteri şikayet ve hizmetleri için kullanılır.

Bu yüzden bu numaraları arayan kişiler ücret ödemez, ücret arayan değil aranan tarafından ödenmektedir. Yani 0800 ile başlayan numaralar arandığında herhangi bir ücret ödenmez.

Ücretsiz 800’lü Numaraları Aramak

Bu numaraları aramanın bazı kriterleri vardır. Her ne kadar ücretsiz olsa da, bu numaraları arama her hattan yapılamaz.  0800 ile başlayan özel hizmet numaralarını mobil telefonlardan aramanız mümkün değildir. 800’lü numaraları sadece yerel sabit hatlardan ve yurtdışına kapalı olan mobil olamayan telefonlardan yapabilirsiniz.

Bu şekilde arama yaptığınız 0800 ile başlayan numaralar için faturanıza bir ücret yansımaz. Arama ücreti, hizmeti veren tarafından karşılanır.

Mobil telefonlardan ve mobil operatörlerden arama yapamamanızın sebebi ise, firmaların yaptıkları anlaşmalar ve tercihleri ile ilgili bir durumdur.

0800 ile 0850 Hatların Farkı

800’lü numaralar ile 850 ile başlayan numaraların aranma prensibi ve kullanım şekli farklıdır. Yapılan düzenlemeler gereği ücretlendirme ve kullanma yöntemleri de farklıdır.

0850 ile başlayan numaralar BTK tarafından firmalara tahsis edilmiş ve ücretlidir ve hediye dakikaları bu hizmetlerde kullanamazsınız.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.