Anasayfa » Android » İmei Numarasından Telefon Bulma

İmei Numarasından Telefon Bulma

Telefonunuzu kaybettiniz ya da çaldırdınız. Bir İmei numarasından telefon bulunabilir mi? çalınan ya da kaybolan bir cep telefonu cihaza ait İmei numarasından bulunur mu? Ya da nasıl bulunur? Bu işlem nasıl yapılır?

İmei numarası, bir telefona ait bir koddur ve o cihazın kimlik numarası sayılabilir. Her cihazda farklı İmei numarası verdır ve bu numaralar benzersizdir, yani bir İmei numarası yalnızca bir telefona ait olabilir. Ancak bazı durumlarda, İmei klonlanarak, farklı bir cihaz da çalışabilir.

İmei Numarasından YerTespiti

Peki telefonunuz çalında ya da kaybettiniz, İmei numarasından yer tespiti yapmak mümkün mü? Teknik olarak bu mümkün olmaktadır, ancak bu herhangi bir program ya da uygulama ile değil, yasal bir takip sonucu yapılır.

Bu durumda İmei numarasından bir telefonun yerini ve konumunu tespit edebilmek için, savcılık tarafından yapılacak olan işlemler sonucu olur. İmei numarasının savcılık kanalı ile BTK ve ilgili mobil operatöre iletilmesi durumunda çalınan veya kaybolan telefon İmei numarasından takibe alınarak, yeri tespit edilebilmektedir.

Bir imei numarasından yer tespiti ancak bu şekilde yapılabilmektedir, her imei numarası, mobil operatörler tarafından, kayıt altına alınarak saklanmaktadır, ancak bu bilgi herkesin erişebileceği bir bilgi değildir, ancak bir mahkeme kararı veya savcılık kararı ile yapılabilmektedir.

Bu durumda kaybolan telefonu İmei numarasından bulmak için yasal süreci başlatmak durumundasınız. Ancak bunun dışında kaybolan telefonun yer tespiti için farklı yöntemler de vardır. Bu yöntemler İmei numarasından değili, GPS aracılığı ile yapılır.

İmei Numarasından Telefon Nasıl Bulunur?

İmei numarası tespit edilen bir telefon, hücresel bağlantı aracılığı ile en yakın üç baz istasyonundan alınan verilere göre, konumsal olarak tespit edilebilir. Bir ep telefonu çalıştığı zaman en yakın baz istasyonları ile veri alışverişi yapar.

Bbunlar yer ve konum değiştirmeye bağlı olarak, her istasyona yakınlığına göre sinyal gönderirler, bu sinyallerin zayıflaığına veya gücüne bakılarak en az üç baz istasyonundan alınan veriler işlenerek yeri tespit edilebilir.

Google İle Telefon Tespiti

Google bu hizmeti ücretsiz olarak vermektedir, “Google telefonumu bul” servisini kullanabilirsiniz. Bir Google hesabına bağlı olarak çalışn bu yöntem ile, bir harita üzerinde telefonunuzun konumunu görebilirsiniz, ancak telefonda Google hesabı açık ve aktif olmalıdır, eğer telefon sıfırlanarak fabrika ayarlarına dönmüş ise, bu yöntem çalışmamaktadır.

Google telefonumu Bul servisi

Telefonu Bulma Uygulamaları

Bunun dışında, Google Play mağazasında ve İtunes üzerinde bir çok konum takip etme uyulaması yer almaktadır, bu uygulamalarda kaybolan ya da çalıan telefonları bulmak için kullanılabilir. Ancak bu uygulamalarda telefon üzerinde aktif olarak çalışmak zorundadır, aksi halde telefonu bulamazsınız.

android telefonumu bul

İphone Telefonumu Bul Servisi

Google gibi, İphone içinde bir telefon bulma servisi bulunur, bunun için telefonunuzda  “iPhone’umu Bul“etkin olmalıdır. Bu şekilde kaybolan cihazınızı bulabilirsiniz.

iPhone bulmaiPhone Telefonumu Bul Servisi

Kaydet

youtube abone olma

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!