Anasayfa » Bilgi » Data roaming nedir

Data roaming nedir

Data roaming nedir?

Türkçesi dolaşım anlamına gelen Roaming kelimesi, mobil teknolojinin gelişimi ile birlikte Data Roaming kavramını ortaya çıkarmıştır. Basitçe bir mobil operatöre bağlı bir kullanıcının, bu özellik sayesinde abonesi olmadığı diğer mobil operatör ağlarına bağlanarak kullanmasıdır.

Data roaming özelliği kullanımı

Bu özellik için, mobil operatörlerin yaptıkları anlaşmalara bağlı olarak, bu özelliği aktif olan cihazları ağa kabul etmesiyle başlar. Genellikle konumları çok sık değişen kullanıcılar örneğin farklı bir ülkeye gittiğinde, cep telefonlarını kullanmak isteyen kullanıcılar bu özellik sayesinde, bulundukları ülkedeki mobil operatöründen hizmet almaya başlarlar ve hizmet aldıkları mobil operatörüm tüm hizmetlerinden yararlanırlar.

Bu özellik için telefonunuzda “Data roaming” modu aktif edilmesi gerekmektedir. Bu özellik aktif edildiğinde, telefon sinyal aldığı anlaşmalı mobil operatörün mobil ağına dahil olur, bu şekilde cep telefonundan, konuşma, Sms ve internet hizmetini almaya devam ederler.

data roaming nedir

Data roaming Ücretlendirmesi

Data roaming farklı bir teknoloji ile farklı mobil ağları kullandığı için, ücretlendirmesi, yurt içi ücretlendirmesinden farklı olmaktadır. Bu sebeple Yurt dışından farklı mobil operatörlerden hizmet almaya başlanmadan önce, bu ücretler hakkında bilgi alınması gereklidir.

Data roaming Avantajları

Data roaming özelliğinin bir çok avantajı vardır, mevcut telefonunu, yurt dışında da kullanmak isteyen kullanıcılar için önemli bir özelliktir, herhangi bir numara değişikliği olmadan, mevcut telefonlarından, herhangi bir değişiklik yapmadan kullanabilirler.

Data roaming Sorunları

Bu özelliğin bazı sıkıntıları da vardır, bunlar; dolaşım anlaşmaları gereği, iki mobil operatör arasında imzalanır ve karşılıklı olarak hizmet verirler, ancak bazı mobil operatörler bu anlaşmalara yanaşmaz ve bu durumda kullancı hizmet alamaz, Türkiyede Turkcell ve Vodafone bu kapsamda Avea şirketi ile roaming anlaşması yapmayı reddetmiştir.

Ayrıca mobil operatörler arasındaki teknoloji farkı sebebiyle, yüksek bant genişliğinde hizmet alabilirler ve buda faturalarına yüksek meblağlar ödemek durumunda kalabilirler.

Roaming süresinde kullanıcı aldığı çağrılar içinde ücret ödemek durumunda kalabilir, bu durumdan haberi olmayan kullanıcı yüksek fatura sürprizi ile karşılaşabilirler.

youtube abone olma

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!